Life..

LaTeX!

For noen dager siden leste jeg at WordPress støtter LaTeX!

For de som ikke vet hva LaTeX er, så er det ikke latex (som i naturgummi) jeg mener, men LaTeX – »The document preparation system for high-quality typesetting»! Fra jeg startet på Universitetet og fikk vite om (og lære) LaTeX har det vært mitt go-to verktøy til å skrive tekster og oppgaver på PC (hvor alternativet er Word – æsj).

Nå tror jeg ikke at jeg kommer til å bruke det så innmari ofte her, men det gjør meg utrolig glad for at jeg har muligheten, og for at WordPress støtter det fanastiske LaTeX!

\oint_\lambda{\textbf{F}\cdot d\textbf{r}} = \int_\sigma{(\nabla \times \textbf{F})\cdot\textbf{n} d\sigma}
Dette er Stokes’ Sats, sånn, om noen lurte.. Ihvertfall mente jeg at det var det i en obligatorisk oppgave jeg leverte i 2011.. Heheh..

»Fun» fact: På samme sted hvor jeg leste at WordPress støtter LaTeX, leste jeg også at Terence Tao faktisk har en »blogg» på WordPress. Han skrev pensumboka jeg brukte i MAT2400, »Analysis II». Emnet het ironisk nok »Analyse 1», og det finnes et emne som het »Analyse 2» som man skulle tro var en slags fortsettelse på »Analyse 1», men det var det ikke.. Nå har emnene byttet navn til »Reell analyse» (MAT2400) og »Innføring i kompleks analyse» (Det som het »Analyse 2» før; MAT2410). Dette var sikkert kjempeinteressant å lese om, eller hva?

Å, og visste du at summen av en konvergent geometrisk rekke på formen \sum_{m=0}^\infty \alpha^m kan skrives slik
\sum_{m=0}^\infty \alpha^m = \frac{1}{1-\alpha}
dersom |\alpha|<1?

Reklame

1 tanke om “LaTeX!”

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s